Kdo jsem?

Jmenuji se Natalie. 

Jsem umělkyně a profesionální tanečnice. Miluji přírodu a les, kde taky žiji se svou rodinou. S radostí tvořím a objevuji všechno, co mi život a naše planeta nabízí. 

Mou celoživotní vášní je studovat do hloubky tance všech kultur a zemí. Tvořím taneční kurzy inspirované tradičními technikami z Asie, Afriky a Polynésie.

Zaměřuji se na energii těla a duše v tanečním pohybu. Skrze tanec vedu ženy k hlubšímu sebepoznání a sebelásce, kde touto cestou objevují své tělo a vnitřní ženu.

Můj příběh-rozhodla jsem se žít jinak…

Už na základní škole mě vedli všichni k tomu, abych se dobře učila, protože pak budu mít prestižní a dobře placenou práci. Říkali to úplně všichni včetně učitelů, rodičů a snad i sousedů. Jenže učení mi vůbec nešlo, a tak jsem už byla považována za outsidera–někoho, kdo nejspíš nebude v životě asi “úspěšný” neboli “šťastný”. 

Nechtěla jsem si připustit to, jak mě společnost “označkovala”, a tak jsem se rozhodla sama sebe objevovat. Zapsala jsem se tehdy na různé kroužky a sportovky, kde jsem časem zjistila, že mám pohybové a sportovní nadání. Velmi často jsme se školou jezdili na různé sportovní a gymnastické soutěže. Dařilo se mi i v kroužku malování a keramiky. Přihlásila jsem se pak i na tanec do základní umělecké školy. Tam paní učitelky zjistily, že mám obrovský talent, a proto neváhaly a přihlásily mě na taneční konzervatoř. 

A tak jsem objevila v sobě talent–našla svou životní cestu

Už v 8. třídě, kde zatím ještě nikdo z mých spolužáků nevěděl, na kterou střední školu se mají hlásit, jsem byla přijata na taneční konzervatoř, kam jsem taky ihned nastoupila. Přestěhovala jsem se do Prahy, kde jsem započala 4leté studium na taneční konzervatoři se zaměřením na klasický balet a moderní tanec, a pak pokračovala na konzervatoři Duncan Centre, kde jsem studovala současný jevištní tanec a taneční divadlo. 

Stereotyp společnosti–po střední musíš na vysokou nebo ihned pracovat

Během studia na konzervatoři v Praze jsem navštěvovala velký počet tanečních i sportovních workshopů a seminářů. Zkoušela jsem různé taneční styly, jakými jsou například: čchi kung, sportovní gymnastiku, scénický tanec, afro tanec, indický tanec, sambu, břišní tanec a tribal fusion.

Po škole jsem pořádně nevěděla, který je můj směr a styl. Nechtěla jsem nic uspěchat, a tak jsem z našetřených peněz odletěla objevovat svět a hlavně sama sebe. Hodně jsem cestovala a za 8 let cestování jsem navštívila cca 36 zemí. V každé zemi jsem zkoušela různé taneční styly a techniky od tradičních místních guru a učitelů. V Indii mě nadchnul tradiční indický tanec bharatanatyam a gypsy kalbelia. V Senegalu se bubnovalo a tancovalo na horkém písku a na ostrovech bývalé francouzské kolonie jsem zkoušela otrocké tance (Mauricius i Mayotte – Sega, Sv. Martin –Afrokaribské rytmy, a Réunion – otrocká Maloya). Ve Francii a na ostrově Réunion mám za sebou přes 7 let aktivního tréninku tahitského tradičního tance. 

7leté studium polynéského tance, který je velmi ženský a dynamický

Hlavním rysem polynéské kultury je velký důraz na tanec, asi největší, s jakým jsem se kdy setkala. Tanec doprovází Polynésané od jejich narození až do smrti a je také součástí moderního světa, tedy nikoliv jen tradic a minulosti. Zrcadlí totiž historii, kulturu, legendy, vášně, ale i všední život ostrovanů. S tanci se nesetkáme pouze na večírcích. Lidé tančí také doma pro potěšení, na rodinných oslavách, pro hosty, ve škole, prostě jen tak pro radost, ale i pro udržení své kulturní identity. 

Já jsem tančila tahitské tance “Otea” a “Aparima”, které mě zaujaly svou ženskostí a dynamikou. Během tohoto tance posilujete celé tělo a kladete důraz na své boky. 

Když jsem byla poprvé na ostrově Bali, spoustu lidí tehdy ještě nevědělo, že tento ostrov patří Indonésii

Když jsem se ocitla poprvé v životě v Indonésii na ostrově Bali, neměla jsem tušení, jak mi tento ostrov změní život. Jedině tam můžete opravdu cítit místní energii a začnete věřit v místní bohy a démony. Kdo tento magický ostrov už navštívil, tak mi nejspíš rozumí, o čem mluvím. 🙂 

Chrámový tanec 

Posvátné balijské tance, které jsou také nejstarším tanečním uměním z 8. až 14. století, plní náboženské funkce, jako je uvítání a zábavná návštěva bohů. Během ceremonie, která probíhá v chrámech, existují i takové tance, během kterých se tanečníci dostávají do transu. Mohou být prováděny pouze uvnitř balijských chrámů nebo během ceremoniálních obřadů.

Nikdy jsem neměla na ostrově zkušenosti s negativní energií a místní ceremonie mě naopak velmi lákaly převážně svým bohatým tanečním představením.

Ostrov Bali jsem navštěvovala hodněkrát a studovala jsem tam místní kulturu a tanec. Moje učitelka mě vždycky zvala vystupovat na různé ceremonie a na mezinárodní umělecký festival, který se pořádál každým rokem. Na Bali ve městě Ubud jsem také studovala jógu, meditační tanec a spirituální filozofii. 

Balijský chrámový tanec mě taky velmi inspiroval k tvorbě transformačního a meditačního tance. Neustále v něm nacházím otevřené a neobjevené prostory k prozkoumání.

Můj tanec pro bohy a démony

Balijský tanec byl a bude mou životní zálibou navždycky. Tento specifický až transový tanec mě očaroval natolik, že jsem pak s nadšením taky vystupovala v místních chrámech a na ceremoniích pro své přátele nebo vesnickou komunitu. Místní lidé mě zvali tančit i na mezinárodní umělecké festivaly, které se uskutečňují na Bali pravidelně každý rok. 

Balijské tance, které jsou určené pro bohy a démony, jsou hluboké, meditační až transové. Takový stav vědomí může člověk pocítit, když se spojí se svým nitrem a začne se jeho energie dostávat do posvátného prostoru okolo. 

Nikdy v životě jsem do hlubokého transu neupadla, ale něco podobného jsem poprvé zažila před několika lety na ostrově Bali, když jsem tančila chrámový tanec sama na podiu místním obyvatelům. Cítila jsem po celém těle obrovský příliv energie, která mě nadnášela, a vůbec jsem nepřemýšlela nad choreografií, která byla velmi těžká. Měla jsem pocit, jako by mě někdo tím tancem vedl. Byla jsem si vědomá toho, že jsem v tom okamžiku zažila mírný trans. Kdybych byla pokřtěná Balijka, tak se nebojím nahlas říct, že jsem v tu chvíli tančila s bohy a démony na jednom pódiu.

Jsem zvědavá taneční badatelka 

Mou vášní je studovat do hloubky tanec všech kultur a zemí. Zkouším, jak prastaré taneční techniky fungují na našem těle, a které dary či poselství nám přináší. Ráda tvořím taneční kurzy inspirované tradičními technikami, které léčily tělo a přinášely pozitivní energii lidem už několik století.

Vděčnost

Skrze mé cestování za kulturou a tancem jsem vystupovala na různých festivalech a ceremoniích s tanečníky z celého světa, byla jsem zapojená do velmi významných projektů a pracovala na zajímavých místech. Získala jsem velké zkušenosti nejen v cestování, ale i v oblasti tance a divadla.Touto cestou jsem poznala hodně zajímavých lidí ze všech zemí a náboženství. Do dnes se společně podporujeme a inspirujeme a s některými dokonce ještě dodnes tvoříme různé projekty. Mám přátele po celém světě a vím, že se už nikde neztratím.

Dnes oslavuji den, který mi změnil život. Den, kdy jsem se rozhodla neposlouchat své okolí a společnost. Rozhodla jsem se jednoduše jít jinou cestou. Kdybych se nikdy nevydala na své velké životní dobrodružství, nepoznala bych svět a nesdílím svůj talent a zkušenosti s ostatními – s vámi.

Po cestování mě lákalo se usadit a založit si rodinu 

Cestování za nějakou dobu přestane bavit, pokud po boku nemáte rodinu, které to všechno můžete ukázat či sdílet své pocity a nadšení. A proto dnes žiji v lesním domečku s rodinou v Českém ráji. Jsem vděčná máma dvou malých dcer, která si denně hraje na lesní vílu. 

Dnes sdílím své zkušenosti ⪼⪼⪼

Tvořím kurzy, vyrábím šperky a píšu knihy 

Mou náplní je celoživotní studium tance a energie těla a duše. Skrze tanec vedu ženy k hlubšímu sebepoznání a sebelásce. Meditací a tancem se naučí objevovat vnitřní ženu a své tělo. 

Během tance objeví samy sebe hluboko uvnitř a uvolní vnitřní bloky a napětí. Tancem je postupně odstraní – transformují do pohybu - uvolní negativní energií z těla ven.

⪼⪼⪼ Začtěte se do mého blogu a inspirujte se, nebo vyzkoušejte taneční meditaci zdarma


Fotogalerie - Cesta za tanečním poznáním.

 

Sólo vystoupení z mezinárodního festivalu. Bali 2013

Najdete mě také na těchto sociálních sítích:

“K tomu, abychom se mohli v životě rozhodnout,

musíme zjistit, co doopravdy chceme a kdo jsme”.

-Natalie Matějčíková