Můj příbeh s Rudrakshou

Rudraksha neboli Rudrakša je boží dar Shivy ve prospěch lidstva. Tyto korálky v sobě mají po tisíce let duchovní a léčivé účinky a vytváří obrovskou pozitivní energii pro tělo, mysl a duši.

Tuhle větu jsem zaslechla před 10 lety v jednom krásném obchodě na ostrově Bali a nevěřila svým uším. Jeden náramek s Rudrakshou jsem tedy ze zvědavosti koupila, protože mě velmi silně přitahoval, i když to nebyl úplně ten nejkrásnější šperk, který jsem kdy viděla :). 

Nosila jsem „tajemný“ náramek každý den a pozorovala na sobě jakékoliv pozitivní změny, které mi slibovala paní prodavačka v obchodě. Říkala mi také, že je důležité věřit v sílu posvátných korálků, protože tím se otevřou brány do mého těla, kam propluje jejich čistá energie. 

Za ta léta, co nosím Rudrakshu, tak musím uznat, že jsem nebyla tak často nemocná jako před jejím nošením, nebrala jsem žádná antibiotika a ani jsem nebyla u obvodního lékaře :). Otěhotněla jsem dokonce 2x a pociťují na sobě velkou energii a životní motivaci. 

A je to vůbec tou Rudrakshou?…

Takovou hloubku cítění bohužel nemá každý a vyžaduje to hodně studování a meditování. Já sama jsem pořád na cestě za poznáním této energie. 

Za ta léta pobytu na Bali jsem něco málo o tomto semínku zjistila a naučila se vyrábět z nich šperky také :).  

Moje poznání a základy za pochopením tohoto semínka jsem sepsala do stručného článku, který vás doufám inspiruje a pomůže blíže najit cestu k Rudrakše, pokud ji stále hledáte.

Původ Rudrakshi

Rudraksha je plodem věčně zeleného stromu elaeocarpus granitus, který se vyskytuje nejhojněji na úpatí Himalájí, v Nepálu a Indii. Elaeocarpus ganitrus roste v uzavřeném prostoru a dozrává v období října a listopadu. Jeho plody mají krásnou sytě modrou barvu v době, kdy jsou plně dozrálé a potom začnou tmavnout do šedé až černé. Tyto plody, ačkoliv jsou jedlé, nemají žádnou výraznou chuť a používají se pouze na výrobu meditačních šperků. 

Kde to všechno začalo a k čemu jsou semínka určená

Mezi první objevitele Rudrakshi se považují dávní indičtí mistři, kteří tato mimořádná semena ukrytá v modrých plodech stromů elaeocarpus ganitrus objevili v sopečné zemi posvátných Himalájí. V dnešní době se takzvaný „věčně zelený strom“ vyskytuje ve vysokých nadmořských výškách od úpatí Himalájí, v oblastech Nepálu, Indii až po jihovýchodní Asii.

Hinduisté a buddhisté ctí Rudrakshu jako své posvátné semínko, které přináší mír, sílu a ochranu. Rudraksha je nošena v podobě náhrdelníků, náramků, přívěšků a je užívána k meditaci. Podle prastaré tradice, když se z Rudrakshy vyrobil náhrdelník užívaný při meditaci – jinými slovy mala, tak počet korálků musel být násobek 9 s optimálním počtem 108 korálků. 

Legenda o posvátném semínku

Rudraksha bývá označována jako oči pána Shivy. Tento výraz vznikl podle legendy, kdy bůh Shiva usedl na zem, začal meditovat za 1000 šťastných a bohatých let pro lidstvo. Když domeditoval a podíval se ze svého příbytku z hory Kailash na ambiciózní a gigantické výtvory člověka, které ho pouze oddalovaly od boha, začal ronit slzy. Tam, kam slzy dopadly, zrodily se první stromy Rudrakshy. „Rudra“ znamená „bůh“, zatímco „aksha“ můžeme přeložit jako „oko“ nebo „slza“. Doslovný překlad je tedy „boží slza“. A proto je Rudraksha označována jako boží dar pro lidstvo od boha Shivy. 

Rudrakša se člení podle počtu „Mukhi“

Mukhi je indické slovo odvozené od slova „mukhi“ neboli „tvář“, takže jej můžeme přeložit jako „tvarování“. Díky těmto podélným vrásčitým linkám na semínku se pozná, jak moc vzácné semínko je a jaké jsou jeho duchovní vlastnosti.

Díky mukhi můžeme také poznat, zda se jedná o pravou Rudrakshu. Pokud semínko příčně rozřízneme, musíme uvnitř najít stejný počet komor, kolik má na sobě linií „mukhi“. Nejčastěji se falšuje Rudraksha s jedním mukhi. Ryzost a kvalitu můžeme také poznat tak, že ji vhodíme do vody. Pokud se potopí, jedná se o pravou Rudrakshu. Důvodem je to, že umělá Rudraksha se vyrábí z umělých materiálů a je uvnitř dutá. Pravá semínka chvíli plavou na povrchu vody a poté se potopí. Je však nutné počítat také s váhou korálku. Malé korálky, ačkoliv jsou pravé, nejsou tak těžké, aby mohly klesnout pod vodu.

Rudraksha může mít 1–21 mukhi. Mezi nejběžnější a nejčastěji používané jsou s 5 mukhi, která se váže k Jupiteru a má moc snižovat krevní tlak a navodit pocit vnitřního klidu a míru. V moji kolekci najdete šperky s Rudrakshou pouze s 5 mukhi.

Vlastnosti posvátného semínka

Nošením navlečených semínek Rudrakshi se v minulosti zjistilo, že Rudraksha má zázračnou spirituální sílu a působí jako ochrana proti negativismu a posiluje vnitřní klid a mír. 

Rudraksha dokáže změnit karmu nositele a vede ho přirozeně po pravé cestě za svým cílem. Tím se jeho cesta stává snazší a rychlejší. Přináší jasnost, zostřuje mysl a zvyšuje sílu intuice.

Nositel těchto korálků je prý schopen dosahovat svých cílů rychleji a jsou nápomocné pro zvládání stresu, pomáhají při odstraňování starostí a udržují klidnou a vyrovnanou mysl. Pro některé to může znít jako holý nesmysl, ale tento pozitivní efekt se pokusili potvrdit i vědci.

Je vědecky prokázáno, že Rudraksha má spoustu zdravotních výhod. Výzkumné pojednání Dr. Suhase Raie a jeho týmu z Indického institutu technologie v Benaras potvrzuje, že Rudraksha má konkrétní zářivou sílu, která je kvantifikovatelná.

Síla se liší semínko od semínka a také počtem mukhi – tváří. Jsou využívány v léčbě mnoha chorob v ayurvédě – indické tradiční medicíně. Prokázalo se, že terapie Rudrakshou je účinnější než křišťálová nebo magnetická terapie. Studie dále ukazují, že nošením Rudrakshy se dá bojovat proti projevům stresu, vysokému tlaku a depresím. Stejné studie také ukazují, že muži i ženy pociťují zvýšenou výkonnost a energii už pár hodin po nošení/kontaktu s pokožkou. Nemá žádné negativní vedlejší účinky, její působení je dokumentováno po dobu více než 3000 let.

Talisman cestovatelů

Dnes se věří, že moc těchto semínek je natolik silná, že ji nenosí už jen vyznavači boha Shivy, ale všichni, kteří se starají o svou mentální sílu. Náramky a maly vyrobené ze semínek Rudrakshi vás mohou ochránit a posílit.

Říká se, že tato semena mají božskou energii a moc. Přinášejí do života zdraví, štěstí a harmonii.

Rudrakshu jsem si na ochranu brala s sebou hlavně na cesty. Je to můj malý talisman, který nikdy nezapomenu si vzít s sebou, i když jdu jen nakoupit. Nemohu úplně říct, že mě chrání jedině Rudraksha, i když hluboce věřím v její vlastnosti. Ale myslím si, že právě moje víra v sebe a můj talisman mi dodává větší sílu a odvahu jít životní cestou dál.

Pokud byste měli zájem se podívat na moji kolekci s Rudrakshou 5 Mukhi, tak jí najdete >>> zde. Šperky vyrábím denně, tak se můžete dívat každý den na mojí tvorbu :).

Jmenuji se Natalie, jsem profesionální tanečnice a vášnivá cestovatelka. Motivuji ženy, aby o svoje ženské tělo pečovaly. Hlavně proto, aby se cítily dobře a náš společný svět byl ve správné rovnováze. Vytvořila jsem techniky a styl tance, který vás provede vnitřní energetickou bránou. Najdete sebe sama hluboko uvnitř a uvolníte vnitřní bloky a napětí. Tancem je postupně odstraníte – transformujete do pohybu. Ukazuji směr, jak pracovat s negativní energii, a využít jí ve svůj prospěch. Můj příběh si přečtete zde. O své poznání se ráda dělím. Napsala jsem pro vás eBook ZDARMA : Jak (Ne)komunikovat s energetickými upíry Ke stažení je zde. >> Pokud máte rádi tanec a meditaci, tak vyzkoušejte taneční meditaci zdarma ,ve které zklidníte mysl a posílíte svoji vnitřní pozitivní energii.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů